KRITÉRIÁ A HODNOTIACI PROCES
Kritériá zahrňujú formálne, ako aj obsahové a etické hodnoty práce.
Základným kritériom je autenticita a originalita, a to jednak príbehu, ako aj autorstva. Akýkoľvek plagiát sa vylučuje z procesu hodnotenia, v prípade neskoršieho zistenia plagiátorstva sa práca ex post anuluje a zverejní sa oznam.
Práca v akejkoľvek forme musí byť nová a nie replika inej práce autora/autorky. Pripúšťa sa možnosť použitia už zverejnených autorských materiálov, avšak jedine ako zdroj, alebo inšpiráciu. Pritom sa to musí uviesť explicitne v poznámkach k práci. Všetky autorské práva, ktoré sa prípadne v práci vyskytujú, musí ošetriť autor/autorka, organizátor súťaže (Slovenské cetrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o.) nepreberá žiadnu zodpovednosť.
V prípade zistenia úmyselného skresľovania historických alebo iných skutočností, alebo hrubého porušenia etických alebo ľudsko-právnych hodnôt takisto prichádza k vylúčeniu práce z hodnotiaceho procesu. Pred vylúčením sa vyzve študent alebo študentka na obhajobu svojich postojov.
Hodnotiaca komisia je zložená vždy z odborníkov k danej téme v danom ročníku. Každú prácu nezávisle hodnotia najmenej dvaja hodnotitelia. Ak dôjde k veľkým rozdielom v ohodnotení, buď prácu spolu konzultujú, alebo ju nezávisle ohodnotí tretí hodnotiteľ.
Práce sa bodujú podľa kvalitatívnych kritérií, vzor nájdete tu:
Tri prvé práce, ktoré získajú najviac bodov v poradí od hodnotiteľov, budú vyhlásené za víťazné a budú ocenené.
Súťaž EUSTORY si vyhradzuje právo odovzdať viac cien, alebo niektoré z cien neudeliť.
Hodnotiteľmi XIX. ročníka EUSTORY sú Dr. Ivan Kamenec a Mag. František Neupauer
ZMENA!!!
Od školského roku 2024/2025 sa bude namiesto 110 bodov posudzovať 120 bodov. 10 bodov (max.) bude dávať ako „žolíka“ organizátor súťaže každej práci.
V tých 10 bodoch budú zahrnuté faktory, vyplývajúce zo skúseností pri organizácií 19. ročníkov, ako napr. počet autorov na prácu, debut autorov, nová zúčastňujúca sa škola bez predchádzajúcich skúseností, a pod.